RWR82N32R8BSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR82N32R8BSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 32.8 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
1.5W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
1.5W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
32.8Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
1.98mm
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Length :
7.9248mm
Power Rating :
2W
Composition :
Wirewound
Width :
1.98mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Published :
Datasheets
RWR82N32R8BSS73
Vishay / Dale RWR82N32R8BSS73
Through Hole 32.8Ohms, 1.5W, Wirewound,