RWR82N2490FRRSL
Mfr.Part #
RWR82N2490FRRSL
Description
RES 249 OHM 1.5W 1% AXIAL
Resistance :
249Ohms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1.5W
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Lead Length :
38.1mm
Width :
1.98mm
Length :
7.9248mm
Datasheets
RWR82N2490FRRSL
Vishay / Dale RWR82N2490FRRSL
249Ohms, 1.5W, Wirewound,