RWR82N1620FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR82N1620FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 162 OHM 1.5W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.5W
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
2W
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
1.98mm
Resistance :
162Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR82N
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.078Diax0.312L 1.98mmx7.92mm
Length :
7.9248mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
16 Weeks
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR82N1620FSRSL
Vishay / Dale RWR82N1620FSRSL
162Ohms, 1.5W, Wirewound,