RWR81SR909DRB12
Mfr.Part #
RWR81SR909DRB12
Description
RES 0.909 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
909mOhms
Power Rating :
1W
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
48 Weeks
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
2.16mm
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR81SR909DRB12
Vishay / Dale RWR81SR909DRB12
Through Hole 909mOhms, 1W, Wirewound,