RWR81SR806FRS70
Mfr.Part #
RWR81SR806FRS70
Description
RES 0.806 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
806mOhms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
2
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81SR806FRS70
Vishay / Dale RWR81SR806FRS70
Through Hole 806mOhms, 1W, Wirewound,