RWR81SR619FRB12
Mfr.Part #
RWR81SR619FRB12
Description
RES 0.619 OHM 1W 1% WW AXIAL
Length :
6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Diameter :
2.16mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
619mOhms
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR81SR619FRB12
Vishay / Dale RWR81SR619FRB12
Through Hole 619mOhms, 1W, Wirewound,