RWR81SR576FRS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81SR576FRS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.576 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
1W
Resistance :
576mOhms
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Lead Length :
38.1mm
Width :
2.16mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RWR81SR576FRS70
Vishay / Dale RWR81SR576FRS70
Through Hole 576mOhms, 1W, Wirewound,