RWR81SR560FRS70
Mfr.Part #
RWR81SR560FRS70
Description
RES 0.56 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Resistance :
560mOhms
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR81SR560FRS70
Vishay / Dale RWR81SR560FRS70
Through Hole 560mOhms, 1W, Wirewound,