RWR81SR464FRS70
Mfr.Part #
RWR81SR464FRS70
Description
RES 0.464 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Width :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Resistance :
464mOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RWR81SR464FRS70
Vishay / Dale RWR81SR464FRS70
Through Hole 464mOhms, 1W, Wirewound,