RWR81SR383FRS70
Mfr.Part #
RWR81SR383FRS70
Description
RES 0.383 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Length :
6.35mm
Resistance :
383mOhms
Published :
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
1W
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Datasheets
RWR81SR383FRS70
Vishay / Dale RWR81SR383FRS70
Through Hole 383mOhms, 1W, Wirewound,