RWR81SR301DSB12
Mfr.Part #
RWR81SR301DSB12
Description
RES 0.301 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
48 Weeks
Resistance :
301mOhms
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
1W
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.16mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Datasheets
RWR81SR301DSB12
Vishay / Dale RWR81SR301DSB12
Through Hole 301mOhms, 1W, Wirewound,