RWR81SR261FRB12
Mfr.Part #
RWR81SR261FRB12
Description
RES 0.261 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Diameter :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
1W
Resistance :
261mOhm
Operating Temperature :
-55°C~250°C