RWR81SR249FRB12
Mfr.Part #
RWR81SR249FRB12
Description
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
1W
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
RoHS :
Non-Compliant
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Other Names :
RWR81SR249FRB12-MIL
Height - Seated (Max) :
Resistance :
249 mOhms
Package / Case :
Size / Dimension :
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR81SR249FRB12
Vishay / Dale RWR81SR249FRB12
249 mOhms, 1W, Wirewound,