RWR81SR232FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81SR232FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.232 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Width :
2.16mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Composition :
Wirewound
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
232mOhms
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Diameter :
2.16mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR81SR232FSB12
Vishay / Dale RWR81SR232FSB12
Through Hole 232mOhms, 1W, Wirewound,