RWR81SR100FMRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81SR100FMRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
19 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.16mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Supplier Device Package :
Composition :
Wirewound
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
1W
Resistance :
100mOhms
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81SR100FMRSL
Vishay / Dale RWR81SR100FMRSL
100mOhms, 1W, Wirewound,