RWR81S9880BRRSL
Mfr.Part #
RWR81S9880BRRSL
Description
RES 988 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Pbfree Code :
No
Published :
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Diameter :
0.508 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
988Ohm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Construction :
Tubular
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81S9880BRRSL
Vishay / Dale RWR81S9880BRRSL
FIXED RESISTOR, 988Ohm, Wirewound,