RWR81S90R0FSBSL
Mfr.Part #
RWR81S90R0FSBSL
Description
RES 90 OHM 1W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
1W
Resistance :
90Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Datasheets
RWR81S90R0FSBSL
Vishay / Dale RWR81S90R0FSBSL
90Ohms, 1W, Wirewound,