RWR81S8R20FRB12
Mfr.Part #
RWR81S8R20FRB12
Description
RES 8.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.16mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Power (Watts) :
1W
Resistance :
8.2Ohms
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Datasheets
RWR81S8R20FRB12
Vishay / Dale RWR81S8R20FRB12
Through Hole 8.2Ohms, 1W, Wirewound,