RWR81S86R6FSS70
Mfr.Part #
RWR81S86R6FSS70
Description
RES 86.6 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
86.6Ohms
Composition :
Wirewound
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Diameter :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RWR81S86R6FSS70
Vishay / Dale RWR81S86R6FSS70
Through Hole 86.6Ohms, 1W, Wirewound,