RWR81S7R87FSBSL
Mfr.Part #
RWR81S7R87FSBSL
Description
RES 7.87 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
7.87Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81S7R87FSBSL
Vishay / Dale RWR81S7R87FSBSL
Through Hole 7.87Ohms, 1W, Wirewound,