RWR81S7R68FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S7R68FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.68 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Axial
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Number of Terminations :
2
Resistance :
7.68Ohms
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR81S7R68FSRSL
Vishay / Dale RWR81S7R68FSRSL
7.68Ohms, 1W, Wirewound,