RWR81S75R0FSS70
Mfr.Part #
RWR81S75R0FSS70
Description
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.16mm
Width :
2.16mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
48 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
1W
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Max Operating Temperature :
250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
75Ohms
Datasheets
RWR81S75R0FSS70
Vishay / Dale RWR81S75R0FSS70
Through Hole 75Ohms, 1W, Wirewound,