RWR81S7150FRB12
Mfr.Part #
RWR81S7150FRB12
Description
RES 715 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
1W
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
715Ohms
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Datasheets
RWR81S7150FRB12
Vishay / Dale RWR81S7150FRB12
Through Hole 715Ohms, 1W, Wirewound,