RWR81S6R98FSS73
Mfr.Part #
RWR81S6R98FSS73
Description
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
6.98Ohms
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Datasheets
RWR81S6R98FSS73
Vishay / Dale RWR81S6R98FSS73
Through Hole 6.98Ohms, 1W, Wirewound,