RWR81S6R98FSRSL
Mfr.Part #
RWR81S6R98FSRSL
Description
RES 6.98 OHM 1W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Width :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Resistance :
6.98Ohms
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR81S6R98FSRSL
Vishay / Dale RWR81S6R98FSRSL
6.98Ohms, 1W, Wirewound,