RWR81S6R98DRS70
Mfr.Part #
RWR81S6R98DRS70
Description
RES 6.98 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Resistance :
6.98Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
1W
Width :
2.16mm
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Datasheets
RWR81S6R98DRS70
Vishay / Dale RWR81S6R98DRS70
Through Hole 6.98Ohms, 1W, Wirewound,