RWR81S6R98DRBSL
Mfr.Part #
RWR81S6R98DRBSL
Description
RES 6.98 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Width :
2.16mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
6.98Ohms
Power Rating :
1W
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RWR81S6R98DRBSL
Vishay / Dale RWR81S6R98DRBSL
6.98Ohms, 1W, Wirewound,