RWR81S6R81FSS70
Mfr.Part #
RWR81S6R81FSS70
Description
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.16mm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
6.81Ohms
Datasheets
RWR81S6R81FSS70
Vishay / Dale RWR81S6R81FSS70
Through Hole 6.81Ohms, 1W, Wirewound,