RWR81S6R42DRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S6R42DRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.42 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±0.5%
Published :
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.16mm
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Resistance :
6.42Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81S6R42DRS73
Vishay / Dale RWR81S6R42DRS73
Through Hole 6.42Ohms, 1W, Wirewound,