RWR81S6650FRB12
Mfr.Part #
RWR81S6650FRB12
Description
RES 665 OHM 1W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
1W
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Axial
Package / Case :
Diameter :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
665Ohms
Power Rating :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR81S6650FRB12
Vishay / Dale RWR81S6650FRB12
Through Hole 665Ohms, 1W, Wirewound,