RWR81S6040FRRSL
Mfr.Part #
RWR81S6040FRRSL
Description
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Length :
6.35mm
Resistance :
604Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Width :
2.16mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
1W
Datasheets
RWR81S6040FRRSL
Vishay / Dale RWR81S6040FRRSL
604Ohms, 1W, Wirewound,