RWR81S5R50FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S5R50FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.5 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Other Names :
RWR81S5R50FSBSL-MIL
Tolerance :
±1%
Series :
PCF
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Technology :
Thin Film
Product Type :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Subcategory :
Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
TT Electronics
Features :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Reel
Number of Terminations :
2
RoHS :
Details
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
5.5 Ohms
Power (Watts) :
1W
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Datasheets
RWR81S5R50FSBSL
Vishay / Dale RWR81S5R50FSBSL
5.5 Ohms, 1W, Wirewound,