RWR81S5R00FSS73
Mfr.Part #
RWR81S5R00FSS73
Description
RES 5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
5Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR81S5R00FSS73
Vishay / Dale RWR81S5R00FSS73
Through Hole 5Ohms, 1W, Wirewound,