RWR81S5900DSBSL
Mfr.Part #
RWR81S5900DSBSL
Description
RES 590 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
6.35mm
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
590Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Datasheets
RWR81S5900DSBSL
Vishay / Dale RWR81S5900DSBSL
590Ohms, 1W, Wirewound,