RWR81S5600DSS73
Mfr.Part #
RWR81S5600DSS73
Description
RES 560 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Resistance :
560Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
2.16mm
Package / Case :
Width :
2.16mm
Length :
6.35mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Tolerance :
±0.5%
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR81S5600DSS73
Vishay / Dale RWR81S5600DSS73
Through Hole 560Ohms, 1W, Wirewound,