RWR81S51R1DSS70
Mfr.Part #
RWR81S51R1DSS70
Description
RES 51.1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Diameter :
2.16mm
Mount :
Through Hole
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
51.1Ohms
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±0.5%
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR81S51R1DSS70
Vishay / Dale RWR81S51R1DSS70
Through Hole 51.1Ohms, 1W, Wirewound,