RWR81S5090FSBSL
Mfr.Part #
RWR81S5090FSBSL
Description
RES 509 OHM 1W 1% WW AXIAL
Resistance :
509Ohms
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Bulk
Non-RoHS Compliant
Published :
Width :
2.16mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR81S5090FSBSL
Vishay / Dale RWR81S5090FSBSL
509Ohms, 1W, Wirewound,