RWR81S47R5FSS73
Mfr.Part #
RWR81S47R5FSS73
Description
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
47.5Ohms
Power Rating :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.16mm
Supplier Device Package :
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
1W
Factory Lead Time :
48 Weeks
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR81S47R5FSS73
Vishay / Dale RWR81S47R5FSS73
Through Hole 47.5Ohms, 1W, Wirewound,