RWR81S40R2FSRSL
Mfr.Part #
RWR81S40R2FSRSL
Description
RES 40.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
48 Weeks
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
6.3403V
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
JESD-609 Code :
e0
Lead Length :
38.1mm
Pbfree Code :
No
Resistance :
40.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Datasheets
RWR81S40R2FSRSL
Vishay / Dale RWR81S40R2FSRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 40.2Ohm, Wirewound,