RWR81S3R90FSB12
Mfr.Part #
RWR81S3R90FSB12
Description
RES 3.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.16mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Diameter :
2.16mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
3.9Ohms
Factory Lead Time :
48 Weeks
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Power Rating :
1W
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR81S3R90FSB12
Vishay / Dale RWR81S3R90FSB12
Through Hole 3.9Ohms, 1W, Wirewound,