RWR81S3R90BSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S3R90BSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
48 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
3.9Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
1W
Composition :
Wirewound
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.16mm
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Length :
6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RWR81S3R90BSBSL
Vishay / Dale RWR81S3R90BSBSL
3.9Ohms, 1W, Wirewound,