RWR81S3R74FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S3R74FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
1W
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
3.74Ohms
Width :
2.16mm
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Power Rating :
1W
Datasheets
RWR81S3R74FRBSL
Vishay / Dale RWR81S3R74FRBSL
3.74Ohms, 1W, Wirewound,