RWR81S3R28BSS73
Mfr.Part #
RWR81S3R28BSS73
Description
RES 3.28 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
2.16mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Diameter :
2.16mm
Factory Lead Time :
48 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
3.28Ohms
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR81S3R28BSS73
Vishay / Dale RWR81S3R28BSS73
Through Hole 3.28Ohms, 1W, Wirewound,