RWR81S36R5DRBSL
Mfr.Part #
RWR81S36R5DRBSL
Description
RES 36.5 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Positions :
16 Position
1 (Unlimited)
RoHS :
Details
Tolerance :
±0.5%
Shell Size :
21
Features :
Axial
Mounting Angle :
Straight
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Product :
Connectors
Shell Style :
Square Flange
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Size / Dimension :
0.085 Dia x 0.250 L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
36.5 Ohms
Shell Material :
Composite
Power (Watts) :
1W
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
Shell Plating :
Nickel
Other Names :
RWR81S36R5DRBSL-MIL
Mounting Style :
Panel
Contact Plating :
Gold
TE Connectivity
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Contact Gender :
Pin (Male)
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
RWR81S36R5DRBSL
Vishay / Dale RWR81S36R5DRBSL
36.5 Ohms, 1W, Wirewound,