RWR81S3480BSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S3480BSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
348Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.16mm
Power Rating :
1W
Width :
2.16mm
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Published :
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.35mm
Composition :
Wirewound
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81S3480BSB12
Vishay / Dale RWR81S3480BSB12
Through Hole 348Ohms, 1W, Wirewound,