RWR81S30R1BRS73
Mfr.Part #
RWR81S30R1BRS73
Description
RES 30.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
30.1Ohms
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power Rating :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Width :
2.16mm
Datasheets
RWR81S30R1BRS73
Vishay / Dale RWR81S30R1BRS73
Through Hole 30.1Ohms, 1W, Wirewound,