RWR81S2R71DRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR81S2R71DRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.71 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Bulk
Published :
Width :
2.16mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR81S
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
1W
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
1W
Composition :
Wirewound
Resistance :
2.71Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Axial
Factory Lead Time :
48 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.16mm
Length :
6.35mm
Datasheets
RWR81S2R71DRB12
Vishay / Dale RWR81S2R71DRB12
Through Hole 2.71Ohms, 1W, Wirewound,