RWR81S2R40DSBSL
Mfr.Part #
RWR81S2R40DSBSL
Description
RES 2.4 OHM 0.5% 1W AXIAL
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
1W
Resistance :
2.4Ohms
Factory Lead Time :
48 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Tolerance :
±0.5%
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.16mm
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR81S2R40DSBSL
Vishay / Dale RWR81S2R40DSBSL
2.4Ohms, 1W, Wirewound,