RWR81S2R37FRB12
Mfr.Part #
RWR81S2R37FRB12
Description
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Power Rating :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Length :
6.35mm
Max Power Dissipation :
1W
Power (Watts) :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
2.37Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Width :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.16mm
Termination :
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR81S2R37FRB12
Vishay / Dale RWR81S2R37FRB12
Through Hole 2.37Ohms, 1W, Wirewound,