RWR81S2940FRB12
Mfr.Part #
RWR81S2940FRB12
Description
RES 294 OHM 1W 1% WW AXIAL
Resistance :
294Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.085Diax0.250L 2.16mmx6.35mm
Diameter :
2.16mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
2.16mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
RWR81S2940FRB12
Vishay / Dale RWR81S2940FRB12
Through Hole 294Ohms, 1W, Wirewound,